تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

105-از تاریخ جهان چه می دانید؟

  از تاریخ جهان چه می دانید؟

  بهرام مبشر پروفسور فیزیک و نجوم رصدی و نماینده آژانس فضایی اروپا در موسسه علوم تلسکوپهای فضایی در ناسا طی سخنرانی در کتابخانه هانتینگتون 14 میلیارد سال اول ایجاد جهان هستی را مورد بررسی قرار داده و از زمان مرگ خورشید خبر داده است.

  وی طی سخنرانی تحت عنوان "از تاریخ جهان هستی چه می دانیم" در کتابخانه هانتینگتون در سن مارینو به بررسی تکامل 14 میلیارد ساله جهان هستی و کیهان از انفجار بزرگ یا بیگ بنگ تا کنون پرداخته است. مي‌گويد:"ما در زمانی ویژه از تاریخ تمدن زندگی می کنیم، می توانیم به سئوالاتی پاسخ دهیم که برترین مغزهای متفکر طی قرنهای گذشته به آن می اندیشیده اند."

  به گفته وی هر هفته اتفاقات و کشفهای جدیدی در جهان رخ می دهند. برای مثال دانشمندان طی 10 سال گذشته کشف کرده اند که انرژی تاریک بیش از 75 درصد از جهان را تشکیل داده است اما انرژی تاریک واقعا چیست؟

  مبشر می گوید: "انرژی تاریک آینده جهان را در دست داشته و کنترل پدیده های زیادی در جهان را به دست دارد. طبیعت این انرژی آشکار نیست. ما نمی دانیم انرژی تاریک در واقع چیست، اما می توانیم آن را در میان اطلاعات خود ببینیم و به همین دلیل برای توضیح اطلاعاتی که می بینیم نیاز به شناسایی این پدیده داریم."

  وی می گوید: مفهوم انرژی تاریک به منظور توضیح دلیل سرعت گسترش یافتن جهان وارد مباحث علمی شده است. زمانی گمان می رفت گرانش، حرکات کهکشانهایی که در حال فاصله گرفتن از یکدیگر بودند را کند می کند اما در مقیاس بزرگتر این انرژی به نیروی دفع کننده کهکشانها از یکدیگر تبدیل می شود."همه کهکشانها در حال دفع کردن یکدیگر هستند و سرعت گسترش جهان رو به افزایش است و در صورتی که با همین سرعت پیش برود، جهان برای همیشه به گسترش خود ادامه خواهد داد."

  وی ادامه می دهد: "جستجوی سیاره هایی مشابه سیاره زمین نیز همچنان ادامه دارد و طی پنج تا 6 سال گذشته بیش از 160 سیاره فراخورشیدی - سیاره هایی که بر مدار ستاره ای متفاوت از خورشید زمین در حرکتند - کشف شده اند. برخی از آنها ویژگیهایی مشابه زمین از خود نشان داده اند و دانشمندان در حال مطالعه آنها هستند تا بتوانند نشانه هایی از وجود حیات یا عناصر شیمیایی حیاتی را در آنها بیابند. همچنین پاسخ این سئوال که آیا بیگانگان در فضا وجود دارند یا خیر نیز به زودی و با مطالعه بر روی این سیاره ها یافته خواهد شد."

  به گفته مبشر خورشید زمین 4.6 میلیارد سال سن دارد و حرارت خود را از تبدیل هیدروژن به هلیوم تامین می کند. پس به اندازه ای زندگی خواهد کرد که که سوخت داشته باشد و طول عمری مفید برای ستاره ای مشابه خورشید 5 میلیارد سال خواهد بود. سن جهان هستی 13.6 میلیارد سال است و نور خورشید برای رساندن خود از یک سمت کهکشان راه شیری به سمت دیگر آن به 100 هزار سال زمان نیاز دارد. در این صورت درصورتی که بخواهید تاریخ جهان را بر روی تقویم سال نمایش دهید اولین فرایند رشد گیاه در زمین در آخرین روز سال یعنی 29 دسامبر رخ داده، اولین انسان زمان نهار همان روز به زمین رسیده و عصر همان روز نشان دهنده جایگاه کنونی ما خواهد بود.

   وی ادامه می دهد: زمین سیاره کوچکی است که به دور خورشید که خود یکی از هزاران میلیون ستاره در کهکشان راه شیری به شمار می رود، در حرکت است و کهکشان راه شیری نیز خود یکی از صدها هزار میلیون کهکشانی است که در جهان وجود دارد.

  ما به شکلی غیر قابل تصور کوچک هستیم. به همین دلیل توانایی چندانی برای تاثیرگذاری بر روی جهان نداریم. با این حال آنچه اکنون می توانیم انجام دهیم درک جهان هستی است همانطور که اینشتین زمانی گفت غیر قابل درک ترین پدیده جهان، قابل درک بودن آن است. ما می توانیم با کمک فناوری ها و دانشی که در اختیار داریم به این درک برسیم. تنها باید آنها را به کار گیریم."

  وی امیدوار است این دیدگاه بر روی زندگی افرادی که سخنان وی را می شنوند تاثیر بگذارد و تحولی در زندگی آنها ایجاد کند.

                                                                          


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 11 آذر 1388 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160246
 • بازدید امروز :175735
 • بازدید داخلی :17711
 • کاربران حاضر :207
 • رباتهای جستجوگر:338
 • همه حاضرین :545

تگ های برتر